  • JMK107BB7475MA-T
JMK107BB7475MA-T
advertisement
Manufacturer No:
JMK107BB7475MA-T
HK JDW NO:
782-JMK107BB7475MA-T
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
JMK107BB7475MA-T
Description:
M 4.7μF 6.3V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
Quantity:
In Stock : 80344
Step5Bar-code shipping tag
JMK107BB7475MA-T
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Applications
    SMPS Filtering
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    4.7μF
  • Packing Method
    TAPE, PAPER
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Thickness (Max)
    0.039 1.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm