  • JMK105BJ105KV-F
JMK105BJ105KV-F
advertisement
Manufacturer No:
JMK105BJ105KV-F
Manufacturer:
Taiyo Yuden
HK JDW NO:
782-JMK105BJ105KV-F
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
JMK105BJ105KV-F
Purchasing and Inquiry
JMK105BJ105KV-F Overview
A program's size/dimension is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm for this device.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X5R.The voltage - Rated DC of 6.3V allows it to function.
JMK105BJ105KV-F Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V
JMK105BJ105KV-F Applications
There are a lot of Taiyo Yuden JMK105BJ105KV-F applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
JMK105BJ105KV-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    M
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TAPE, PAPER
  • Depth
    500μm
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
    Yes
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Height
    500μm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm