  • JMK063C6683KP-F
JMK063C6683KP-F
advertisement
Manufacturer No:
JMK063C6683KP-F
Manufacturer:
Taiyo Yuden
HK JDW NO:
782-JMK063C6683KP-F
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
Description:
M 0.068μF 6.3V Ceramic Capacitor ±10% X6S 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~105°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
JMK063C6683KP-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0201 (0603 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    M
  • Size / Dimension
    0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X6S
  • Applications
    SMPS Filtering
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    0.068μF
  • Packing Method
    TAPE, PAPER
  • Temperature Characteristics Code
    X6S
  • Multilayer
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Thickness (Max)
    0.013 0.33mm