  • IXGP20N120
IXGP20N120
advertisement
Manufacturer No:
IXGP20N120
Manufacturer:
IXYS
HK JDW NO:
415-IXGP20N120
Package:
TO-220-3
Datasheet:
IXGP20N120
Description:
Quantity:
In Stock : 4379
Step5Bar-code shipping tag
IXGP20N120
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Weight
    2.299997g
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2002
  • Part Status
    Active
  • Max Power Dissipation
    150W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Base Part Number
    IXG*20N120
  • Power - Max
    150W
  • Transistor Application
    MOTOR CONTROL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Collector Current
    40A
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    3V
  • Turn On Time
    57 ns
  • Test Condition
    800V, 20A, 47 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.5V @ 15V, 20A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    1250 ns
  • IGBT Type
    PT
  • Gate Charge
    63nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    80A
  • Td (on/off) @ 25°C
    28ns/400ns
  • Switching Energy
    6.5mJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    5V