  • IKW50N65EH5XKSA1
IKW50N65EH5XKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IKW50N65EH5XKSA1
HK JDW NO:
376-IKW50N65EH5XKSA1
Datasheet:
IKW50N65EH5XKSA1
Step5Bar-code shipping tag
IKW50N65EH5XKSA1
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
    TO-247-3
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2003
  • Series
    TrenchStop™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    275W
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Power - Max
    275W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    650V
  • Max Collector Current
    80A
  • Reverse Recovery Time
    81 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    650V
  • Turn On Time
    54 ns
  • Test Condition
    400V, 50A, 12 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.1V @ 15V, 50A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    220 ns
  • IGBT Type
    Trench
  • Gate Charge
    120nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    200A
  • Td (on/off) @ 25°C