  • IXGH72N60A3
IXGH72N60A3
advertisement
Manufacturer No:
IXGH72N60A3
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-IXGH72N60A3
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IXGH72N60A3
Description:
IGBT 600V 75A 540W TO247
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IXGH72N60A3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    30 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    6.500007g
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Series
    GenX3™, XPT™
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Additional Feature
    LOW CONDUCTION LOSS
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    540W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    IXG*72N60
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    540W
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Standard
  • Turn On Delay Time
    31 ns
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Turn-Off Delay Time
    320 ns
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    75A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    1.35V
  • Input Capacitance
    6.6nF
  • Turn On Time
    61 ns
  • Test Condition
    480V, 50A, 3 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.35V @ 15V, 60A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    885 ns
  • IGBT Type
    PT
  • Gate Charge
    230nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    400A
  • Td (on/off) @ 25°C
    31ns/320ns
  • Switching Energy
    1.38mJ (on), 3.5mJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    5V