  • ISPLSI 5512VE-80LF256I
ISPLSI 5512VE-80LF256I
advertisement
Manufacturer No:
ISPLSI 5512VE-80LF256I
HK JDW NO:
477-ISPLSI 5512VE-80LF256I
Package:
256-BGA
Description:
2.5/3.33.3V 1mm PMIC ispLSI? 5000VE Series ISPLSI 5512 3.3V 256-BGA
Purchasing and Inquiry
ISPLSI 5512VE-80LF256I Overview
The mobile phone network has 512 macro cells, which are cells that provide radio coverage from high-power cell sites (towers, antennas, or masts).A 256-BGA package contains the item.It is programmed with 192 I/Os.Terminations of devices are set to [0].The terminal position of this electrical part is BOTTOM, which serves as an important access point for passengers or freight.Power is provided by a supply voltage of 3.3V volts.It is a part of family [0].Trayshould be used for packaging the chip.A reliable operation is ensured by the operating temperature of [0].Surface Mountshould be used for mounting the chip.It is a type of FPGA belonging to the ispLSI? 5000VE series.In this chip, the 256pins are programmed.It is also possible to find YESwhen using this device.The ISPLSI 5512indicates that related parts can be found.It is possible to construct digital circuits using 24000gates, which are devices that serve as building blocks.A logic element or block has 16elements.It runs on a voltage of 2.5/3.33.3Vvolts.In this case, the maximum supply voltage (Vsup) reaches 3.6V.Ensure that the supply voltage (Vsup) exceeds 3V.The clock frequency of the device should not exceed 56MHz.
ISPLSI 5512VE-80LF256I Features
256-BGA package
192 I/Os
The operating temperature of -40°C~85°C TA
256 pin count
2.5/3.33.3V power supplies
ISPLSI 5512VE-80LF256I Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation ISPLSI 5512VE-80LF256I CPLDs applications.
  • DDC INTERFACE
  • Power up sequencing
  • SUPERVISORY FUNCTION (LVD AND WATCHDOG)
  • Digital designs
  • Custom shift registers
  • Battery operated portable devices
  • I/O expansion
  • Software Configuration of Add-In Boards
  • Bootloaders for FPGAs
  • Boolean function generators
Step5Bar-code shipping tag
ISPLSI 5512VE-80LF256I
  • Package / Case
    256-BGA
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    ispLSI® 5000VE
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    256
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Additional Feature
    YES
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B256
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Number of I/O
    192
  • Clock Frequency
    56MHz
  • Propagation Delay
    12 ns
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V
  • Delay Time tpd(1) Max
    12ns
  • Height Seated (Max)
    2.1mm
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm