  • ISPLSI 5512VE-80LB388I
ISPLSI 5512VE-80LB388I
advertisement
Manufacturer No:
ISPLSI 5512VE-80LB388I
HK JDW NO:
477-ISPLSI 5512VE-80LB388I
Package:
388-BBGA
Description:
2.5/3.33.3V 1.27mm PMIC ispLSI? 5000VE Series ISPLSI 5512 3.3V 388-BBGA
Purchasing and Inquiry
ISPLSI 5512VE-80LB388I Overview
512macrocells exist, which are cells in a mobile phone network that are primarily composed of high-power towers, antennas, or masts.The item is packaged with 388-BBGA.This device has 256 I/O ports programmed into it.There are 388 terminations, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.Its terminal position is BOTTOM.It is powered by a voltage of 3.3V volts.It is a part of the family [0].It is recommended that the chip be packaged by Tray.The temperature at which it operates is set to -40°C~85°C TAin order to ensure its reliability.There should be a Surface Mounton the chip.The ispLSI? 5000VEseries FPGA is one of these types.It is programmed with 388 pins.This device can also display [0].ISPLSI 5512contains its related parts.The 24000gates serve as building blocks for digital circuits.16logic elements/blocks exist.It operates from 2.5/3.33.3V power supplies.3.6Vis the maximum supply voltage (Vsup).The supply voltage (Vsup) should be greater than 3V.It is recommended that the clock frequency not exceed 56MHz.
ISPLSI 5512VE-80LB388I Features
388-BBGA package
256 I/Os
The operating temperature of -40°C~85°C TA
388 pin count
2.5/3.33.3V power supplies
ISPLSI 5512VE-80LB388I Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation ISPLSI 5512VE-80LB388I CPLDs applications.
  • Software Configuration of Add-In Boards
  • DMA control
  • LED Lighting systems
  • ANALOG-TO-DIGITAL CONVERTOR (ADC)
  • Power up sequencing
  • Wide Vin Industrial low power SMPS
  • Cross-Matrix Switch
  • D/T registers and latches
  • Address decoding
  • Network Interface Card (NIC) and Host Bus Adapter (HBA)
Step5Bar-code shipping tag
ISPLSI 5512VE-80LB388I
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Pin Count
    388
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B388
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Clock Frequency
    56MHz
  • Propagation Delay
    12 ns
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V
  • Delay Time tpd(1) Max
    12ns
  • Height Seated (Max)
    3.25mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Package / Case
    388-BBGA
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA