  • ISPLSI 5512VE-125LF388
ISPLSI 5512VE-125LF388
advertisement
Manufacturer No:
ISPLSI 5512VE-125LF388
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-ISPLSI 5512VE-125LF388
Package:
388-BBGA
Description:
2.5/3.33.3V 1mm PMIC ispLSI? 5000VE Series ISPLSI 5512 3.3V 388-BBGA
Purchasing and Inquiry
ISPLSI 5512VE-125LF388 Overview
In the mobile phone network, there are 512macro cells, which are cells with high-power antennas and towers.388-BBGAis the package in which it resides.The device is programmed with 256 I/O ports.There are 388 terminations programmed into the device.The terminal position of this electrical component is BOTTOM.The power source is powered by 3.3Vvolts.It is a part of family [0].It is recommended that the chip be packaged by Tray.Due to its reliability, it is operated at a temperature of [0].Ideally, the chip should be mounted by Surface Mount.FPGAs belonging to the ispLSI? 5000VEseries contain this type of chip.Chips are programmed with 388 pins.It is also possible to find YESwhen using this device.The ISPLSI 5512contains its related parts.In digital circuits, 24000gates serve as building blocks.16logic elements/blocks exist.A power supply of 2.5/3.33.3Vvolts is required to operate this device.3.6Vis the maximum supply voltage (Vsup).It should be possible for Vsup to exceed 3Vat the supply voltage.It should not exceed 87MHzin its clock frequency.
ISPLSI 5512VE-125LF388 Features
388-BBGA package
256 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
388 pin count
2.5/3.33.3V power supplies
ISPLSI 5512VE-125LF388 Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation ISPLSI 5512VE-125LF388 CPLDs applications.
  • DMA control
  • Multiple Clock Source Selection
  • Software Configuration of Add-In Boards
  • TIMERS/COUNTERS
  • USB Bus
  • Interface bridging
  • STANDARD SERIAL INTERFACE UART
  • Digital multiplexers
  • Software-Driven Hardware Configuration
  • PULSE WIDTH MODULATION (PWM)
Step5Bar-code shipping tag
ISPLSI 5512VE-125LF388
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    388-BBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    ispLSI® 5000VE
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    388
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    YES
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    ISPLSI 5512
  • Pin Count
    388
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B388
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    2.5/3.33.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Number of I/O
    256
  • Clock Frequency
    87MHz
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Number of Gates
    24000
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    512
  • JTAG BST
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V
  • Delay Time tpd(1) Max
    7.5ns
  • Number of Logic Elements/Blocks
    16
  • Height Seated (Max)
    2.6mm
  • Length
    23mm
  • Width
    23mm