  • ISPLSI 5512VA-110LB388
ISPLSI 5512VA-110LB388
advertisement
Manufacturer No:
ISPLSI 5512VA-110LB388
HK JDW NO:
477-ISPLSI 5512VA-110LB388
Package:
388-BBGA
Description:
2.5/3.33.3V 1.27mm PMIC ispLSI? 5000VA Series ISPLSI 5512 3.3V 388-BBGA
Purchasing and Inquiry
ISPLSI 5512VA-110LB388 Overview
The mobile phone network has 512 macro cells, which are cells that provide radio coverage from high-power cell sites (towers, antennas, or masts).The item is enclosed in a 388-BBGA package.As a result, it has 288 I/O ports programmed.Terminations of devices are set to [0].There is a BOTTOMterminal position on the electrical part in question.There is 3.3V voltage supply for this device.It is a part of family [0].The chip should be packaged by Tray.The temperature at which it operates is set to 0°C~70°C TAin order to ensure its reliability.It is recommended to mount the chip by Surface Mount.The FPGA belongs to the ispLSI? 5000VA series.It is equipped with 388 pin count.There are related parts in [0].24000gates are used to construct digital circuits.A total of 16logic elements/blocks are present.It operates from 2.5/3.33.3V power supplies.In order to ensure proper operation, a maximum supply voltage (Vsup) of 3.6V is required.If the supply voltage (Vsup) is greater than 3V, then the device will work properly.It should not exceed 91MHzin terms of clockfrequency.
ISPLSI 5512VA-110LB388 Features
388-BBGA package
288 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
388 pin count
2.5/3.33.3V power supplies
ISPLSI 5512VA-110LB388 Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation ISPLSI 5512VA-110LB388 CPLDs applications.
  • Storage Cards and Storage Racks
  • ON-CHIP OSCILLATOR CIRCUIT
  • D/T registers and latches
  • Reset swapping
  • INTERRUPT SYSTEM
  • ROM patching
  • Software-driven hardware configuration
  • I2C BUS INTERFACE
  • PLC analog input modules
  • Pattern recognition
Step5Bar-code shipping tag
ISPLSI 5512VA-110LB388
  • Package / Case
    388-BBGA
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Published
    2002
  • Series
    ispLSI® 5000VA
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    388
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    388
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B388
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Number of I/O
    288
  • Clock Frequency
    91MHz
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V
  • Delay Time tpd(1) Max
    8.5ns
  • Height Seated (Max)
    3.25mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm