  • ISPLSI 5256VE-100LT128I
ISPLSI 5256VE-100LT128I
advertisement
Manufacturer No:
ISPLSI 5256VE-100LT128I
HK JDW NO:
477-ISPLSI 5256VE-100LT128I
Package:
128-LQFP
Description:
2.5/3.33.3V 0.4mm PMIC ispLSI? 5000VE Series ISPLSI 5256 3.3V 128-LQFP
Purchasing and Inquiry
ISPLSI 5256VE-100LT128I Overview
A mobile phone network consists of 256macro cells, which are radio coverage cells served by a high-power cell site (tower, antenna or mast).You can find it in package [0].As you can see, this device has 96 I/O ports programmed into it.There are 128 terminations, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.This electrical part has a terminal position of QUADand is connected to the ground.The device is powered by a voltage of 3.3V volts.The part is included in Programmable Logic Devices.It is recommended that the chip be packaged by Tray.It operates with the operating temperature of -40°C~85°C TA to ensure its reliability.It is mounted in the way of Surface Mount.The ispLSI? 5000VEseries comprises this type of FPGA.There are 128 pins on the chip.When using this device, YESis also available.Its related parts can be found in the [0].The 12000gates serve as building blocks for digital circuits.In total, there are 8 logic elements/blocks.A power supply of 2.5/3.33.3Vis required to operate it.In this case, the maximum supply voltage (Vsup) is 3.6V.In order to operate properly, the supply voltage (Vsup) should be greater than 3V.It is recommended that the clock frequency not exceed 67MHz.
ISPLSI 5256VE-100LT128I Features
128-LQFP package
96 I/Os
The operating temperature of -40°C~85°C TA
128 pin count
2.5/3.33.3V power supplies
ISPLSI 5256VE-100LT128I Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation ISPLSI 5256VE-100LT128I CPLDs applications.
  • Wireless Infrastructure Base Band Unit and Remote Radio Unit
  • Network Interface Card (NIC) and Host Bus Adapter (HBA)
  • Dedicated input registers
  • SFP, QSFP, QSFP-DD, OSFP, Mini-SAS HD Port Management
  • DMA control
  • TIMERS/COUNTERS
  • Portable digital devices
  • Power up sequencing
  • Software Configuration of Add-In Boards
  • Code converters
Step5Bar-code shipping tag
ISPLSI 5256VE-100LT128I
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Pin Count
    128
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Number of I/O
    96
  • Clock Frequency
    67MHz
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V
  • Delay Time tpd(1) Max
    10ns
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Package / Case
    128-LQFP
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA