  • ISPLSI 5256VE-100LF256I
ISPLSI 5256VE-100LF256I
advertisement
Manufacturer No:
ISPLSI 5256VE-100LF256I
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-ISPLSI 5256VE-100LF256I
Package:
256-BGA
Description:
2.5/3.33.3V 1mm PMIC ispLSI? 5000VE Series ISPLSI 5256 3.3V 256-BGA
Purchasing and Inquiry
ISPLSI 5256VE-100LF256I Overview
In the mobile phone network, there are 256macro cells, which are cells with high-power antennas and towers.It is contained in package [0].The device is programmed with 144 I/Os.There are 256 terminations, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.This electrical part has a terminal position of [0], which serves as an important point of access for passengers and freight.An electrical supply voltage of 3.3V is used to power it.There is a part included in Programmable Logic Devices.The chip should be packaged by Tray.To ensure its reliability, the operating temperature is set to [0].There should be a Surface Mounton the chip.This type of FPGA is a part of the ispLSI? 5000VE series.In this chip, the 256pins are programmed.This device is also capable of displaying [0].The ISPLSI 5256indicates that its related parts can be found.The 12000gates serve as building blocks for digital circuits.There are 8 logic elements/blocks, which are fundamental building blocks of field-programmable gate array (FPGA) technology.A total of 2.5/3.33.3V power supplies are needed to run it.A maximum supply voltage (Vsup) of 3.6V is provided.Ensure that the supply voltage (Vsup) exceeds 3V.Its clock frequency should not exceed 67MHz.
ISPLSI 5256VE-100LF256I Features
256-BGA package
144 I/Os
The operating temperature of -40°C~85°C TA
256 pin count
2.5/3.33.3V power supplies
ISPLSI 5256VE-100LF256I Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation ISPLSI 5256VE-100LF256I CPLDs applications.
  • White goods (Washing, Cold, Aircon ,...)
  • Complex programmable logic devices
  • Portable digital devices
  • Random logic replacement
  • Synchronous or asynchronous mode
  • ON-CHIP OSCILLATOR CIRCUIT
  • State machine design
  • High speed graphics processing
  • Preset swapping
  • I2C BUS INTERFACE
Step5Bar-code shipping tag
ISPLSI 5256VE-100LF256I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    256-BGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    ispLSI® 5000VE
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    256
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Additional Feature
    YES
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    ISPLSI 5256
  • Pin Count
    256
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    2.5/3.33.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Number of I/O
    144
  • Clock Frequency
    67MHz
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Number of Gates
    12000
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
  • JTAG BST
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V
  • Delay Time tpd(1) Max
    10ns
  • Number of Logic Elements/Blocks
    8
  • Height Seated (Max)
    2.1mm
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm