  • ISPLSI 5256VA-70LB272I
ISPLSI 5256VA-70LB272I
advertisement
Manufacturer No:
ISPLSI 5256VA-70LB272I
HK JDW NO:
477-ISPLSI 5256VA-70LB272I
Package:
272-BBGA
Description:
2.5/3.33.3V 1.27mm PMIC ispLSI? 5000VA Series ISPLSI 5256 3.3V 272-BBGA
Purchasing and Inquiry
ISPLSI 5256VA-70LB272I Overview
The mobile phone network has 256 macro cells, which are cells that provide radio coverage from high-power cell sites (towers, antennas, or masts).272-BBGAis the package in which it resides.In this case, there are 192 I/Os programmed.There are 272 terminations, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.The terminal position of this electrical part is BOTTOM, which serves as an important access point for passengers or freight.Power is supplied by a voltage of 3.3V volts.It is a part of family [0].As a result, it is packaged as Tray.To ensure its reliability, the operating temperature is set to [0].The chip should be mounted by Surface Mount.It is a type of FPGA belonging to the ispLSI? 5000VA series.It is equipped with 272 pin count.The ISPLSI 5256indicates that its related parts can be found.12000gates are devices that serve as building blocks for digital circuits.8logic elements/blocks exist.There is 2.5/3.33.3V power supply available for it.The maximal supply voltage (Vsup) reaches 3.6V.It is important that the supply voltage (Vsup) exceeds 3VV.It should not exceed 45MHzin terms of clockfrequency.
ISPLSI 5256VA-70LB272I Features
272-BBGA package
192 I/Os
The operating temperature of -40°C~85°C TA
272 pin count
2.5/3.33.3V power supplies
ISPLSI 5256VA-70LB272I Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation ISPLSI 5256VA-70LB272I CPLDs applications.
  • Dedicated input registers
  • DDC INTERFACE
  • State machine control
  • ANALOG-TO-DIGITAL CONVERTOR (ADC)
  • Programmable power management
  • Reset swapping
  • INTERRUPT SYSTEM
  • High speed graphics processing
  • LED Lighting systems
  • Portable digital devices
Step5Bar-code shipping tag
ISPLSI 5256VA-70LB272I
  • Package / Case
    272-BBGA
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    ispLSI® 5000VA
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    272
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    272
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B272
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Number of I/O
    192
  • Clock Frequency
    45MHz
  • Propagation Delay
    19 ns
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V
  • Delay Time tpd(1) Max
    15ns
  • Number of Logic Elements/Blocks
    8
  • Length
    27mm
  • Width
    27mm