  • ISPLSI 5256VA-125LB208
ISPLSI 5256VA-125LB208
advertisement
Manufacturer No:
ISPLSI 5256VA-125LB208
HK JDW NO:
477-ISPLSI 5256VA-125LB208
Package:
208-BGA
Description:
2.5/3.33.3V 1mm PMIC ispLSI? 5000VA Series ISPLSI 5256 3.3V 208-BGA
Purchasing and Inquiry
ISPLSI 5256VA-125LB208 Overview
In the mobile phone network, there are 256macro cells, which are cells with high-power antennas and towers.There is a 208-BGA package containing it.The device is programmed with 144 I/Os.The termination of a device is set to [0].There is a BOTTOMterminal position on the electrical part in question.A voltage of 3.3Vprovides power to the device.There is a part in the family [0].As a result, it is packaged as Tray.The device operates at a temperature of 0°C~70°C TAin order to ensure its reliability.It is recommended to mount the chip by Surface Mount.FPGAs belonging to the ispLSI? 5000VAseries contain this type of chip.It is equipped with 208 pin count.The ISPLSI 5256indicates that related parts can be found.The 12000gates serve as building blocks for digital circuits.There are 8 logic elements/blocks.It operates from 2.5/3.33.3V power supplies.There is a maximum supply voltage (Vsup) of 3.6V.It should be possible for Vsup to exceed 3Vat the supply voltage.It should not exceed 91MHzin its clock frequency.
ISPLSI 5256VA-125LB208 Features
208-BGA package
144 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
208 pin count
2.5/3.33.3V power supplies
ISPLSI 5256VA-125LB208 Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation ISPLSI 5256VA-125LB208 CPLDs applications.
  • Digital systems
  • INTERRUPT SYSTEM
  • PLC analog input modules
  • Pattern recognition
  • Power up sequencing
  • Page register
  • High speed graphics processing
  • Boolean function generators
  • Synchronous or asynchronous mode
  • ANALOG-TO-DIGITAL CONVERTOR (ADC)
Step5Bar-code shipping tag
ISPLSI 5256VA-125LB208
  • Package / Case
    208-BGA
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    ispLSI® 5000VA
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    208
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Pin Count
    208
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Number of I/O
    144
  • Clock Frequency
    91MHz
  • Propagation Delay
    9.5 ns
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V
  • Delay Time tpd(1) Max
    7.5ns
  • Number of Logic Elements/Blocks
    8
  • Height Seated (Max)
    2.1mm
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm