  • ISPLSI 5256VA-100LQ208
ISPLSI 5256VA-100LQ208
advertisement
Manufacturer No:
ISPLSI 5256VA-100LQ208
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-ISPLSI 5256VA-100LQ208
Package:
208-BFQFP
Description:
2.5/3.33.3V 0.5mm PMIC ispLSI? 5000VA Series ISPLSI 5256 3.3V 208-BFQFP
Purchasing and Inquiry
ISPLSI 5256VA-100LQ208 Overview
There are 256 macro cells. A macro cell is a cell in a mobile phone network that provides radio coverage through the use of a high-power cell site (tower, antenna or mast).There is a 208-BFQFP package containing it.It is programmed with 144 I/Os.208terminations have been programmed into the device.Its terminal position is QUAD.The device is powered by a voltage of 3.3V volts.It is a part of the family [0].It is recommended that the chip be packaged by Tray.Ensure its reliability by operating at [0].Ensure that the chip is mounted by Surface Mount.The ispLSI? 5000VAseries FPGA is one of these types.The chip is programmed with 208 pins.The ISPLSI 5256contains its related parts.For digital circuits, there are 12000gates. These devices serve as building blocks.There are 8 logic elements/blocks.A power supply of 2.5/3.33.3Vis required to operate it.Initially, the maximum supply voltage (Vsup) is 3.6V.It should be possible for Vsup to exceed 3Vat the supply voltage.Ideally, its clock frequency should not exceed 69MHz.
ISPLSI 5256VA-100LQ208 Features
208-BFQFP package
144 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
208 pin count
2.5/3.33.3V power supplies
ISPLSI 5256VA-100LQ208 Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation ISPLSI 5256VA-100LQ208 CPLDs applications.
  • Programmable polarity
  • Digital systems
  • Voltage level translation
  • Power Meter SMPS
  • D/T registers and latches
  • Pattern recognition
  • INTERRUPT SYSTEM
  • Dedicated input registers
  • Network Interface Card (NIC) and Host Bus Adapter (HBA)
  • White goods (Washing, Cold, Aircon ,...)
Step5Bar-code shipping tag
ISPLSI 5256VA-100LQ208
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    ISPLSI 5256
  • Pin Count
    208
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    2.5/3.33.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Number of I/O
    144
  • Clock Frequency
    69MHz
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Number of Gates
    12000
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    256
  • JTAG BST
    YES
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V
  • Delay Time tpd(1) Max
    10ns
  • Number of Logic Elements/Blocks
    8
  • Height Seated (Max)
    4.1mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    208-BFQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA