  • ISPLSI 2192VE-100LT128
ISPLSI 2192VE-100LT128
advertisement
Manufacturer No:
ISPLSI 2192VE-100LT128
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-ISPLSI 2192VE-100LT128
Package:
128-LQFP
Description:
3.3V 0.4mm PMIC ispLSI? 2000VE Series ISPLSI 2192 3.3V 128-LQFP
Purchasing and Inquiry
ISPLSI 2192VE-100LT128 Overview
192 macrocells are present in the mobile phone network, which offer radio coverage from a high-power cell tower, antenna, or mast.In the 128-LQFPpackage, you will find it.As you can see, this device has 96 I/O ports programmed into it.128terminations have been programmed into the device.This electrical part has a terminal position of [0], which serves as an important point of access for passengers and freight.It is powered by a voltage of 3.3V volts.There is a part in the family [0].It is recommended that the chip be packaged by Tray.The temperature at which it operates is set to 0°C~70°C TAin order to ensure its reliability.Surface Mountshould be used for mounting the chip.In FPGA terms, it is a type of ispLSI? 2000VEseries FPGA.It is programmed with 128 pins.If this device is used, you will also be able to find [0].You can find its related parts in the [0].For digital circuits, there are 8000gates. These devices serve as building blocks.48logic elements/blocks exist.In order for the device to operate, it requires 3.3V power supplies.A maximum supply voltage (Vsup) of 3.6V is provided.There are 5 dedicated inputs used to detect the status of input signals.Vsup (supply voltage) must be greater than 3V.It should not exceed 77MHzin its clock frequency.
ISPLSI 2192VE-100LT128 Features
128-LQFP package
96 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
128 pin count
3.3V power supplies
ISPLSI 2192VE-100LT128 Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation ISPLSI 2192VE-100LT128 CPLDs applications.
  • Digital multiplexers
  • Software Configuration of Add-In Boards
  • Digital systems
  • DMA control
  • ANALOG-TO-DIGITAL CONVERTOR (ADC)
  • ON-CHIP OSCILLATOR CIRCUIT
  • LED Lighting systems
  • STANDARD SERIAL INTERFACE UART
  • Field programmable gate
  • Interface bridging
Step5Bar-code shipping tag
ISPLSI 2192VE-100LT128
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    128-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    ispLSI® 2000VE
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    128
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Additional Feature
    YES
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    ISPLSI 2192
  • Pin Count
    128
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G128
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Number of I/O
    96
  • Clock Frequency
    77MHz
  • Propagation Delay
    13 ns
  • Number of Gates
    8000
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    192
  • JTAG BST
  • Number of Dedicated Inputs
    5
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V
  • Delay Time tpd(1) Max
    10ns
  • Number of Logic Elements/Blocks
    48
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm