  • ISPLSI 2192VE-100LB144
ISPLSI 2192VE-100LB144
advertisement
Manufacturer No:
ISPLSI 2192VE-100LB144
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-ISPLSI 2192VE-100LB144
Package:
144-BGA
Description:
3.3V 1mm PMIC ispLSI? 2000VE Series ISPLSI2192 3.3V 144-BGA
Purchasing and Inquiry
ISPLSI 2192VE-100LB144 Overview
This network has 192macro cells, which are cells that provide radio coverage provided by a high-power cell site (tower, antenna, mast).144-BGAis the package in which it resides.The device is programmed with 96 I/Os.Devices are programmed with terminations of [0].This electrical component has a terminal position of 0.A voltage of 3.3Vprovides power to the device.There is a part included in Programmable Logic Devices.Trayis the packaging method.In order to ensure the reliability of the device, it is designed to operate at a temperature of [0].Chips should be mounted by Surface Mount.It belongs to the ispLSI? 2000VEseries of FPGAs.It has 144pins programmed.This device can also display [0].In accordance with the [0], its related parts are listed.A digital circuit can be constructed using 8000gates.A total of 48logic elements/blocks are present.The system runs on a power supply of 3.3V watts.There is a maximum supply voltage (Vsup) of 3.6V.Input signals are detected by 8dedicated inputs.Voltage supply (Vsup) should be higher than 3V.Its clock frequency should not exceed 77MHz.
ISPLSI 2192VE-100LB144 Features
144-BGA package
96 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
144 pin count
3.3V power supplies
ISPLSI 2192VE-100LB144 Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation ISPLSI 2192VE-100LB144 CPLDs applications.
  • DMA control
  • Discrete logic functions
  • Bootloaders for FPGAs
  • Storage Cards and Storage Racks
  • Parity generators
  • Software Configuration of Add-In Boards
  • I2C BUS INTERFACE
  • Code converters
  • PULSE WIDTH MODULATION (PWM)
  • Power automation
Step5Bar-code shipping tag
ISPLSI 2192VE-100LB144
    Select All
  • Length
    13mm
  • Width
    13mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    144-BGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2004
  • Series
    ispLSI® 2000VE
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    144
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    YES
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    ISPLSI2192
  • Pin Count
    144
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B144
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Number of I/O
    96
  • Clock Frequency
    77MHz
  • Propagation Delay
    13 ns
  • Number of Gates
    8000
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    192
  • JTAG BST
  • Number of Dedicated Inputs
    8
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V
  • Delay Time tpd(1) Max
    10ns
  • Number of Logic Elements/Blocks
    48
  • Height Seated (Max)
    2.1mm