  • ISPLSI 2128VE-250LB208
ISPLSI 2128VE-250LB208
advertisement
Manufacturer No:
ISPLSI 2128VE-250LB208
HK JDW NO:
477-ISPLSI 2128VE-250LB208
Package:
208-BGA
Description:
3.3V 1mm PMIC ispLSI? 2000VE Series ISPLSI 2128 3.3V 208-BGA
Purchasing and Inquiry
ISPLSI 2128VE-250LB208 Overview
There are 128 macro cells. A macro cell is a cell in a mobile phone network that provides radio coverage through the use of a high-power cell site (tower, antenna or mast).The product is contained in a 208-BGA package.The device is programmed with 128 I/O ports.208terminations are programmed into the device.There is a BOTTOMterminal position on the electrical part in question.It is powered by a voltage of 3.3V volts.It is a part of family [0].It is packaged in the way of Tray.To ensure reliability, the device operates at a temperature of [0].There should be a Surface Mounton the chip.It is a type of FPGA belonging to the ispLSI? 2000VE series.In this chip, the 208pins are programmed.This device is also capable of displaying [0].The ISPLSI 2128indicates that its related parts can be found.It is possible to construct digital circuits using 6000gates, which are devices that serve as building blocks.There are 32 logic elements or blocks present.It runs on a voltage of 3.3Vvolts.Vsup reaches 3.6Vas the maximum supply voltage.A total of 4dedicated inputs are available for the purpose of detecting input signals.In order to operate properly, the supply voltage (Vsup) should be greater than 3V.It should not exceed 158MHzin terms of clockfrequency.
ISPLSI 2128VE-250LB208 Features
208-BGA package
128 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
208 pin count
3.3V power supplies
ISPLSI 2128VE-250LB208 Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation ISPLSI 2128VE-250LB208 CPLDs applications.
  • ROM patching
  • Field programmable gate
  • I/O expansion
  • Address decoders
  • Parity generators
  • Handheld digital devices
  • Wide Vin Industrial low power SMPS
  • Software-driven hardware configuration
  • Network Interface Card (NIC) and Host Bus Adapter (HBA)
  • Interface bridging
Step5Bar-code shipping tag
ISPLSI 2128VE-250LB208
  • Package / Case
    208-BGA
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    208
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    208
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B208
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Clock Frequency
    158MHz
  • Propagation Delay
    6 ns
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V
  • Delay Time tpd(1) Max
    4ns
  • Height Seated (Max)
    2.1mm
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm