  • ISPLSI 2128VE-100LBN208
ISPLSI 2128VE-100LBN208
advertisement
Manufacturer No:
ISPLSI 2128VE-100LBN208
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-ISPLSI 2128VE-100LBN208
Package:
208-BGA
Description:
3.3V 1mm PMIC ispLSI? 2000VE Series ISPLSI 2128 3.3V 208-BGA
Purchasing and Inquiry
ISPLSI 2128VE-100LBN208 Overview
128macrocells exist, which are cells in a mobile phone network that are primarily composed of high-power towers, antennas, or masts.In the 208-BGApackage, you will find it.There are 128 I/Os on the board.208terminations have been programmed into the device.The terminal position of this electrical component is BOTTOM.It is powered from a supply voltage of 3.3V.This part is included in Programmable Logic Devices.Ideally, the chip should be packaged by Tray.The operating temperature of the machine is 0°C~70°C TA to ensure its reliability.It is mounted in the way of Surface Mount.It is a type of FPGA belonging to the ispLSI? 2000VE series.In this chip, the 208pins are programmed.If this device is used, you will also be able to find [0].You can find its related parts in the [0].In digital circuits, 6000gates serve as building blocks.There are 32 logic elements/blocks.A power supply of 3.3Vvolts is required to operate this device.3.6Vis the maximum supply voltage (Vsup).The status of input signals is determined by 4dedicated inputs.The supply voltage (Vsup) should be greater than 3V.Its clock frequency should not exceed 77MHz.
ISPLSI 2128VE-100LBN208 Features
208-BGA package
128 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
208 pin count
3.3V power supplies
ISPLSI 2128VE-100LBN208 Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation ISPLSI 2128VE-100LBN208 CPLDs applications.
  • Complex programmable logic devices
  • Reset swapping
  • Auxiliary Power Supply Isolated and Non-isolated
  • Programmable power management
  • Power Meter SMPS
  • Wireless Infrastructure Base Band Unit and Remote Radio Unit
  • ON-CHIP OSCILLATOR CIRCUIT
  • Address decoding
  • ToR/Aggregation/Core Switch and Router
  • Field programmable gate
Step5Bar-code shipping tag
ISPLSI 2128VE-100LBN208
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    208-BGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    ispLSI® 2000VE
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    208
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Additional Feature
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    ISPLSI 2128
  • Pin Count
    208
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B208
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Number of I/O
    128
  • Clock Frequency
    77MHz
  • Propagation Delay
    13 ns
  • Number of Gates
    6000
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    128
  • JTAG BST
    NO
  • Number of Dedicated Inputs
    4
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V
  • Delay Time tpd(1) Max
    10ns
  • Number of Logic Elements/Blocks
    32
  • Height Seated (Max)
    2.1mm
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm