  • ISPLSI 2064VE-135LB100
ISPLSI 2064VE-135LB100
advertisement
Manufacturer No:
ISPLSI 2064VE-135LB100
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-ISPLSI 2064VE-135LB100
Package:
100-LFBGA
Description:
3.3V 0.8mm PMIC ispLSI? 2000VE Series ISPLSI 2064 3.3V 100-LFBGA
Purchasing and Inquiry
ISPLSI 2064VE-135LB100 Overview
64macrocells exist, which are cells in a mobile phone network that are primarily composed of high-power towers, antennas, or masts.You can find it in package [0].In this case, there are 64 I/Os programmed.100terminations have been programmed into the device.This electrical part has a terminal position of [0], which serves as an important point of access for passengers and freight.A voltage of 3.3Vprovides power to the device.The part belongs to Programmable Logic Devices family.Package the chip by Tray.The device operates at a temperature of 0°C~70°C TAin order to ensure its reliability.It is recommended that the chip be mounted by Surface Mount.In FPGA terms, it is a type of ispLSI? 2000VEseries FPGA.100pins are programmed on the chip.When using this device, YESis also available.According to the ISPLSI 2064, its related parts can be found.In digital circuits, 2000gates serve as building blocks.16logic elements/blocks exist.A total of 3.3V power supplies are needed to run it.In this case, the maximum supply voltage (Vsup) is 3.6V.If the supply voltage (Vsup) is greater than 3V, then the device will work properly.Its clock frequency should not exceed 100MHz.
ISPLSI 2064VE-135LB100 Features
100-LFBGA package
64 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
100 pin count
3.3V power supplies
ISPLSI 2064VE-135LB100 Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation ISPLSI 2064VE-135LB100 CPLDs applications.
  • Digital designs
  • White goods (Washing, Cold, Aircon ,...)
  • State machine control
  • Portable digital devices
  • DDC INTERFACE
  • Complex programmable logic devices
  • Voltage level translation
  • Pattern recognition
  • Digital systems
  • Protection relays
Step5Bar-code shipping tag
ISPLSI 2064VE-135LB100
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-LFBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2004
  • Series
    ispLSI® 2000VE
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Additional Feature
    YES
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Base Part Number
    ISPLSI 2064
  • Pin Count
    100
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B100
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Number of I/O
    64
  • Clock Frequency
    100MHz
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Number of Gates
    2000
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    64
  • JTAG BST
    NO
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V
  • Delay Time tpd(1) Max
    7.5ns
  • Number of Logic Elements/Blocks
    16
  • Height Seated (Max)
    1.5mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm