  • ISPLSI 2064A-100LJN84
ISPLSI 2064A-100LJN84
advertisement
Manufacturer No:
ISPLSI 2064A-100LJN84
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-ISPLSI 2064A-100LJN84
Package:
84-LCC (J-Lead)
Description:
5V 1.27mm PMIC ispLSI? 2000A Series ISPLSI 2064 5V 84-LCC (J-Lead)
Purchasing and Inquiry
ISPLSI 2064A-100LJN84 Overview
A mobile phone network consists of 64macro cells, which are radio coverage cells served by a high-power cell site (tower, antenna or mast).There is a 84-LCC (J-Lead) package containing it.It is equipped with 64I/O ports.There is a 84terminations set on devices.The terminal position of this electrical component is QUAD.The power supply voltage is 5V.The part belongs to Programmable Logic Devices family.The chip should be packaged by Tube.To ensure reliability, the device operates at a temperature of [0].Chips should be mounted by Surface Mount.As part of the ispLSI? 2000Aseries, it is a type of FPGA.The chip is programmed with 84 pins.When using this device, YESis also available.In accordance with the [0], its related parts are listed.For digital circuits, there are 2000gates. These devices serve as building blocks.A logic element or block has 16elements.In order for the device to operate, it requires 5V power supplies.The maximal supply voltage (Vsup) reaches 5.25V.If the supply voltage (Vsup) is greater than 4.75V, then the device will work properly.Its clock frequency should not exceed 77MHz.
ISPLSI 2064A-100LJN84 Features
84-LCC (J-Lead) package
64 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
84 pin count
5V power supplies
ISPLSI 2064A-100LJN84 Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation ISPLSI 2064A-100LJN84 CPLDs applications.
  • Software-driven hardware configuration
  • Wireless Infrastructure Base Band Unit and Remote Radio Unit
  • I2C BUS INTERFACE
  • Address decoding
  • I/O expansion
  • Power automation
  • SFP, QSFP, QSFP-DD, OSFP, Mini-SAS HD Port Management
  • Bootloaders for FPGAs
  • Pattern recognition
  • Code converters
Step5Bar-code shipping tag
ISPLSI 2064A-100LJN84
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    ISPLSI 2064
  • Pin Count
    84
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-J84
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.25V
  • Power Supplies
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.75V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Number of I/O
    64
  • Clock Frequency
    77MHz
  • Propagation Delay
    13 ns
  • Number of Gates
    2000
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    64
  • JTAG BST
    NO
  • Voltage Supply - Internal
    4.75V~5.25V
  • Delay Time tpd(1) Max
    10ns
  • Number of Logic Elements/Blocks
    16
  • Height Seated (Max)
    4.572mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    84-LCC (J-Lead)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2000
  • Series
    ispLSI® 2000A