  • ISPLSI 1048EA-125LQ128
ISPLSI 1048EA-125LQ128
advertisement
Manufacturer No:
ISPLSI 1048EA-125LQ128
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-ISPLSI 1048EA-125LQ128
Package:
128-BQFP
Description:
3.3/55V 0.8mm PMIC ispLSI? 1000EA Series ISPLSI 1048 5V 128-BQFP
Purchasing and Inquiry
ISPLSI 1048EA-125LQ128 Overview
There are 192 macro cells in the network, which are high-power cell sites that provide radio coverage (tower, antenna, or mast) for a mobile phone network.The item is packaged with 128-BQFP.The device is programmed with 96 I/O ports.128terminations are programmed into the device.This electrical part is wired with a terminal position of QUAD.The power supply voltage is 5V.This part is part of the family [0].It is recommended that the chip be packaged by Tray.To ensure reliability, the device operates at a temperature of [0].It is recommended that the chip be mounted by Surface Mount.In terms of FPGAs, it belongs to the ispLSI? 1000EA series.With 128pins programmed, the chip is ready to use.This device can also display [0].ISPLSI 1048contains its related parts.8000gates are devices that serve as building blocks for digital circuits.This logic block consists of 48logic elements.In order for the device to operate, it requires 3.3/55V power supplies.In this case, the maximum supply voltage (Vsup) is 5.25V.It has 8dedicated inputs for detecting input signals.It is important that the supply voltage (Vsup) exceeds 4.75VV.The clock frequency of this device should not exceed 100MHz.
ISPLSI 1048EA-125LQ128 Features
128-BQFP package
96 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
128 pin count
3.3/55V power supplies
ISPLSI 1048EA-125LQ128 Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation ISPLSI 1048EA-125LQ128 CPLDs applications.
  • Custom state machines
  • ANALOG-TO-DIGITAL CONVERTOR (ADC)
  • Random logic replacement
  • State machine control
  • Auxiliary Power Supply Isolated and Non-isolated
  • Address decoding
  • Digital multiplexers
  • DMA control
  • ROM patching
  • Timing control
Step5Bar-code shipping tag
ISPLSI 1048EA-125LQ128
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    128-BQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    ispLSI® 1000EA
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    128
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    YES
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    ISPLSI 1048
  • Pin Count
    128
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G128
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.25V
  • Power Supplies
    3.3/55V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.75V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Number of I/O
    96
  • Clock Frequency
    100MHz
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Number of Gates
    8000
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    192
  • JTAG BST
  • Number of Dedicated Inputs
    8
  • Voltage Supply - Internal
    4.75V~5.25V
  • Delay Time tpd(1) Max
    7.5ns
  • Number of Logic Elements/Blocks
    48
  • Height Seated (Max)
    4.1mm
  • Length
    28mm
  • Width
    28mm