  • ISL22449WFV14Z
ISL22449WFV14Z
advertisement
Manufacturer No:
ISL22449WFV14Z
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-ISL22449WFV14Z
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
ISL22449WFV14Z
Description:
14 Terminations3.3V 14 Pin Digital PotentiometersXDCP? Series SPI128 Positions
Purchasing and Inquiry
ISL22449WFV14Z Overview
It is contained in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) pacakge.The pentometer is stored from Non-Volatile.The digital potentiometer embeds 4 circuits.The digital analogic is secured using this package Tube.This pentometer has 128 taps to protect against overcurrent.Positions 128 make up this pentometer.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 14.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 4 functions.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 10000Ohm.The performance of 3.3V is provided by 3.3V.The digi devices shows the 14 pins.The mounting direction should be Surface Mount.It is possible for the potentionmeter to supply voltages of 2.7V~5.5V.The temperature range of this digital potentiometer is -40°C~125°C.A flow limit of 10kOhm can be applied.Among its additional features are the following: NONVOLATILE MEMORY
ISL22449WFV14Z Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
ISL22449WFV14Z Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC ISL22449WFV14Z Digital Potentiometers applications.
  • Refrigerator
  • Testing equipment
  • Power calibration
  • Calibration instrumentation
  • Analogue circuit
  • Cell phone
  • Noise-free volume controller
  • Gas detection circuit
  • Sensor trimming instrumentation
  • Industrial control circuits
Step5Bar-code shipping tag
ISL22449WFV14Z
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • Temperature Coefficient
    50 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    14
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Configuration
    Potentiometer
    4
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    128
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    70
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±50ppm/°C
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    5mm