  • ISL22416WFU10Z
ISL22416WFU10Z
advertisement
Manufacturer No:
ISL22416WFU10Z
HK JDW NO:
668-ISL22416WFU10Z
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
ISL22416WFU10Z
Description:
ISL22416 Digital PotentiometersXDCP? Series SPI
Purchasing and Inquiry
ISL22416WFU10Z Overview
This file is contained in a package of 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width).Non-Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.The digital analogic is secured using this package Tube.For this pentometer, there are 128 taps that protect against overcurrent.The way to mount is Surface Mount.It is possible to supply 2.7V~5.5V volts to the potentionmeter.In this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~125°C.Limiting the flow with 10kOhm is possible.Pentometer is a member of ISL22416 family.
ISL22416WFU10Z Features
Available in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
ISL22416WFU10Z Applications
  • Calibration instrumentation
  • Low power system
  • Joysticks
  • Automated caliberation
  • Programmable power supplies
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Matching Linear Impedance
  • Noise-free volume controller
  • Household appliances
  • Used as variable resistor
Step5Bar-code shipping tag
ISL22416WFU10Z
  • Interface
    SPI
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    128
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    70
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±50ppm/°C
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Supplier Device Package
    10-MSOP
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2006
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    10kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V