  • ISL22343UFR20Z-TK
ISL22343UFR20Z-TK
advertisement
Manufacturer No:
ISL22343UFR20Z-TK
HK JDW NO:
391-ISL22343UFR20Z-TK
Package:
VQFN
Datasheet:
ISL22343UFR20Z-TK
Description:
20 Terminations3.3V 20, 20 Pin Digital PotentiometersI2C256 PositionsMin 2.25V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
ISL22343UFR20Z-TK Overview
It is contained in VQFN pacakge.Non-Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.Embedded in this digital potentiometer are 4 circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tape & Reel package.Pentometer consists of 256 positions.It is designed 20 terminations.1 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.The speed potentiometers have a total resistance of 50000Ohm.It operates on 3.3V and is powered by it.20, 20 pins can be seen in The digi devices.The flow can be limited by 50kOhm.In this case, Surface Mount mounts digital potentiometer.Its type of converter can be classify by DIGITAL POTENTIOMETER.The potentiometer conducts in a supply voltage of 5V.Stability is ensured by the maximum 125°C.The system requires a minimum operating temperature of -40°C to maintain reliability.Digital Potentiometers family components are used in the pentometer.Maximum supply voltage is 5.5V.If the supply voltage is set to 2.25V, the electronic potentiometer can operate.
ISL22343UFR20Z-TK Features
Available in VQFN package
4 Circuits
Operate supply voltage at the range of 5V
ISL22343UFR20Z-TK Applications
  • PC
  • Audio level control
  • Adjustable current control
  • Matching Linear Impedance
  • Programmable I to V converter
  • Used as programmable gain amplifier
  • Medical equipment
  • Contrast control of monitors
  • Voltage resistance conversion
  • Stereo
Step5Bar-code shipping tag
ISL22343UFR20Z-TK
  • Package / Case
    VQFN
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Temperature Coefficient
    45 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Terminal Position
    QUAD
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    20, 20
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-N20
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Circuits
    4
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.25V
  • Nominal Supply Current
    6μA
  • Bandwidth
    0.25 kHz
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    5mm
  • Width
    5mm