  • IS82C55A-5
IS82C55A-5
advertisement
Manufacturer No:
IS82C55A-5
HK JDW NO:
391-IS82C55A-5
Package:
PLCC
Datasheet:
IS82C55A-5
Description:
44 Termination 1.27mm 5V I/O Expander 44 Pin 5MHz 5V PLCC
Purchasing and Inquiry
IS82C55A-5 Overview
The board has been programmed with 24 I/Os.PLCC comes in a package with the device.There is an option of the Bulk case that you can choose from.Its terminations, as a whole, are in the 44 direction.In total, the part has 44 pins.At 5V, there is voltage provided by the device.This part's peak reflow temperature is utilized to run 225.3 ports are available on the device.5V is a power delivery point.A 44-pin is present on the device.Mounting can be done using Surface Mount.At 85°C, the maximum temperature is reached.The minimum working temperature of this device must not be less than -40°C.When run at a frequency of 5MHz, it performs well.
IS82C55A-5 Features
IS82C55A-5 Applications
There are a lot of Intersil (Renesas Electronics America) IS82C55A-5 I/O Expanders applications.
  • Strain Gauges
  • Amplitude control
  • CDMA2000
  • Mobile Handsets
  • Chebyshev filter
  • Elliptic filter
  • Audio/Sonar/Avionics frequency filtering
  • Antialiasing Filter
  • TTL-Clock driving
  • Audio signal shaping
Step5Bar-code shipping tag
IS82C55A-5
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    44
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    5MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    44
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    Parallel
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Number of I/O
    24
  • Number of Ports
    3
  • Supply Current-Max
    5mA
  • Height Seated (Max)
    4.57mm
  • Length
    16.585mm
  • Width
    16.585mm