  • CS82C55AZ
CS82C55AZ
advertisement
Manufacturer No:
CS82C55AZ
HK JDW NO:
391-CS82C55AZ
Package:
PLCC
Datasheet:
CS82C55AZ
Description:
44 Termination 1.27mm 5V I/O Expander 44 Pin 8MHz 5V PLCC
Purchasing and Inquiry
CS82C55AZ Overview
The board has been programmed with 24 I/Os.The device is packaged with the PLCC.In addition to the Bulk case, it is also available in other cases as well.Its terminations, as a whole, are in the 44 direction.The total pins on the part is 44.There is voltage present at 5V as a result of the device.It is used to run 260 using this part's peak reflow temperature.A total of four 3 ports are present on the device.5V is a power delivery point.The device has 44 pins.A Surface Mount-axis can be used to mount the part.A maximum operating temperature of 70°C has been reached.In this device, the minimum working temperature cannot be lower than 0°C.There is a maximum frequency of 8MHz for this chip.Running at a frequency of 8MHz will enable it to perform effectively.
CS82C55AZ Features
CS82C55AZ Applications
There are a lot of Intersil (Renesas Electronics America) CS82C55AZ I/O Expanders applications.
  • Chebyshev filter
  • Automotive audio system
  • Multi-function filters
  • RC networks
  • DC-offset adjustment
  • Digital Voltmeters
  • Antialiasing Filter
  • Gas Detectors
  • Low-pass filters
  • Single-Ended to Differential Conversion/Ampli?cation
Step5Bar-code shipping tag
CS82C55AZ
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to CS82C55AZ.
    Select All
  • Frequency
    8MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    44
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    Parallel
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
    3
  • Nominal Supply Current
    1mA
  • Frequency (Max)
    8MHz
  • Height
    3.69mm
  • Length
    16.66mm
  • Width
    16.66mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    PLCC
  • Number of Pins
    44
  • Weight
    2.386605g
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1998
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm