  • MCP25050-I/P
MCP25050-I/P
advertisement
Manufacturer No:
MCP25050-I/P
HK JDW NO:
536-MCP25050-I/P
Package:
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
MCP25050-I/P
Description:
14 Termination 2.54mm 3/5V I/O Expander MCP25050 14 Pin 5V 14-DIP (0.300, 7.62mm)
Quantity:
In Stock : 5549
Purchasing and Inquiry
MCP25050-I/P Overview
It has 8 I/Os programmed.A 14-DIP (0.300, 7.62mm)-shaped packaging surrounds the device.It is available in Tube case.In 2.7V~5.5V, it is provided as a votage.The recommended mounting type is Through Hole, which makes it suitable for most applications.If the operating temperature ranges from -40°C~85°C to Y, the device will work.In order to achieve its performance, its output frequency must work at 25MHz.Its terminations, as a whole, are in the 14 direction.Total pin count on the part is 14.At 5V, the device is providing voltage to the user.Depending on what family of MCP25050 the part belongs to, you might be able to find related parts.It is also possible to find ADC, EEPROM, POR, PWM with the use of this device.In IC chips, 8 bits are present.3/5V is a power delivery point.In addition to the 14 pins, the device has other pins as well.Through Hole allows mounting the part.As with other MICROPROCESSOR CIRCUIT uPs/uCs/peripheral ICs, it belongs to the MICROPROCESSOR CIRCUIT family.The Parallel IO Port series includes this model.
MCP25050-I/P Features
MCP25050-I/P Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP25050-I/P I/O Expanders applications.
  • Camcorder
  • IDEN, PHS, GSM Basestations
  • Multiple-feedback active high-pass filters
  • CDMA2000
  • Industrial and measurement circuits
  • Dual amplifiaer band pass (DABP)
  • Active crossover networks
  • High Speed Test and Measurement Equipment
  • Sound enhancement
  • Portable Instrumentation
Step5Bar-code shipping tag
MCP25050-I/P
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    14-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    ADC, EEPROM, POR, PWM
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Base Part Number
    MCP25050
  • Power Supplies
    3/5V
  • Interface
    CAN V2.0b
  • Nominal Supply Current
    20mA
  • Max Supply Current
    20mA
  • Clock Frequency
    25MHz
  • Current - Output Source/Sink
    25mA
  • Height
    3.3mm
  • Length
    19.05mm
  • Width
    6.35mm