  • IR04RU182J
IR04RU182J
advertisement
Manufacturer No:
IR04RU182J
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-IR04RU182J
Package:
Axial
Datasheet:
IR04RU182J
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IR04RU182J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Frequency - Self Resonant
    1.6MHz
  • Q @ Freq
    30 @ 250kHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    30
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • DC Current
    56mA
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Material - Core
    Iron
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Series
    IR
  • Size / Dimension
    0.180Diax0.385L 4.57mmx9.78mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    Unshielded
  • Construction
    Epoxy Coated
  • Military Standard
    Not
  • Lead Length
    36.515mm
  • Lead Diameter
    0.635 mm
  • Inductance
    1.8mH
  • Test Frequency
    250kHz
  • DC Resistance (DCR)
    56.7Ohm Max
  • Max DC Current
    56mA