  • IQ82C55A96
IQ82C55A96
advertisement
Manufacturer No:
IQ82C55A96
HK JDW NO:
391-IQ82C55A96
Package:
QFP
Datasheet:
IQ82C55A96
Description:
44 Termination 0.8mm 5V I/O Expander 5V QFP
Purchasing and Inquiry
IQ82C55A96 Overview
As far as the I/Os are concerned, it is programmed with 24.The device is packaged with the QFP.As a whole, it has terminations on the 44 axis.The total pins on the part is 44.The device provides voltage at 5V.It is utilized to run 240 on this part due to its peak reflow temperature.There are a total of 3 ports on the device.At 5V, the power can be delivered.A Surface Mount-axis can be used to mount the part.The transistor belongs to the PARALLEL IO PORT, GENERAL PURPOSE uPs/uCs/peripheral ICs type.It belongs to Parallel IO Port series.When 85°C is reached, the maximum operating temperature is reached.A minimum working temperature of -40°C is required for this device.
IQ82C55A96 Features
IQ82C55A96 Applications
There are a lot of Intersil (Renesas Electronics America) IQ82C55A96 I/O Expanders applications.
  • PMP/MP3 Players
  • Camera Serial Interface (CSI)
  • Zero-IF Direct Conversion Receivers
  • Industrial and measurement circuits
  • All-pass filtering
  • Tone control and other equalization
  • Communication system
  • Software-controlled signal processors
  • Display Serial Interface (DSI)
  • TTL-Clock driving
Step5Bar-code shipping tag
IQ82C55A96
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2
  • Number of Terminations
    44
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Parallel IO Port
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    44
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Number of I/O
    24
  • Number of Ports
    3
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    PARALLEL IO PORT, GENERAL PURPOSE
  • Supply Current-Max
    1mA
  • Height Seated (Max)
    2.45mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm