  • IPP80N08S406AKSA1
IPP80N08S406AKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IPP80N08S406AKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IPP80N08S406AKSA1
Package:
TO-220-3
Datasheet:
IPP80N08S406AKSA1
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 5.8m Ω @ 80A, 10V ±20V 4800pF @ 25V 70nC @ 10V TO-220-3
Quantity:
In Stock : 479
Step5Bar-code shipping tag
IPP80N08S406AKSA1
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, OptiMOS™
  • Published
    2008
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    150W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    DRAIN
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    5.8m Ω @ 80A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 90μA
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    4800pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    80A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    70nC @ 10V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Continuous Drain Current (ID)
    80A
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Max Dual Supply Voltage
    80V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.0058Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    320A