  • IPP60R160C6
IPP60R160C6
advertisement
Manufacturer No:
IPP60R160C6
Manufacturer:
Infineon Technologies AG
HK JDW NO:
376-IPP60R160C6
Quantity:
In Stock : 371
Step5Bar-code shipping tag
IPP60R160C6
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Terminals
  • Pbfree Code
    icon-pbfree yes
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    THROUGH-HOLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
    ENHANCEMENT MODE
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Polarity/Channel Type
    TO-220AB
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    23.8A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.16Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    70A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    600V
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
    497 mJ
  • FET Technology
    METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
  • Power Dissipation-Max (Abs)
    176W