  • IPG20N04S4L08AATMA1
IPG20N04S4L08AATMA1
advertisement
Manufacturer No:
IPG20N04S4L08AATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IPG20N04S4L08AATMA1
Package:
8-PowerVDFN
Description:
MOSFET 2N-CH 8TDSON
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IPG20N04S4L08AATMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Wettable Flank
  • Package / Case
    8-PowerVDFN
  • Number of Pins
    8
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, OptiMOS™
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Additional Feature
    LOGIC LEVEL COMPATIBLE
  • Max Power Dissipation
    54W
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    SEPARATE, 2 ELEMENTS WITH BUILT-IN DIODE
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • FET Type
    2 N-Channel (Dual)
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    8.2m Ω @ 17A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2.2V @ 22μA
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    3050pF @ 25V
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    39nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    40V
  • Continuous Drain Current (ID)
    20A
  • Max Dual Supply Voltage
    40V