  • BSC750N10NDGATMA1
BSC750N10NDGATMA1
advertisement
Manufacturer No:
BSC750N10NDGATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-BSC750N10NDGATMA1
Package:
8-PowerVDFN
Datasheet:
BSC750N10NDGATMA1
Description:
Trans MOSFET N-CH 100V 3.2A 8-Pin TDSON
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BSC750N10NDGATMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-PowerVDFN
  • Number of Pins
    8
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    OptiMOS™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
  • Terminal Form
    FLAT
  • Base Part Number
    BSC750N10
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F6
  • Number of Elements
    2
  • Number of Channels
    2
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    26W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    9 ns
  • FET Type
    2 N-Channel (Dual)
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    75m Ω @ 13A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 12μA
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    720pF @ 50V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    3.2A
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    11nC @ 10V
  • Rise Time
    4ns
  • Turn-Off Delay Time
    13 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    13A
  • Threshold Voltage
    3V
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Max Dual Supply Voltage
    100V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.075Ohm
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    100V
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
    17 mJ
  • FET Technology
    METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
  • FET Feature
    Standard
  • Height
    1mm