  • IMS82C55AZ
IMS82C55AZ
advertisement
Manufacturer No:
IMS82C55AZ
HK JDW NO:
391-IMS82C55AZ
Package:
PLCC
Datasheet:
IMS82C55AZ
Description:
44 Termination 1.27mm 5V I/O Expander 44 Pin 5V PLCC
Purchasing and Inquiry
IMS82C55AZ Overview
It is programmed with 24 I/Os.In the packaging with the PLCC, there is a device enclosed in the package.The case comes in the Bulk style.As a whole, it is terminated with 44s.There are a total of 44 pins on the part.At 5V, there is voltage provided by the device.To run 260, we use the peak reflow temperature of this part.3 ports are present on the device as a whole.It is capable of delivering the power at the position 5V.44 pins are present on the device.It is possible to mount the part using Surface Mount.At 85°C, the maximum temperature is reached.This device's minimum working temperature must not be less than -40°C.
IMS82C55AZ Features
IMS82C55AZ Applications
There are a lot of Intersil (Renesas Electronics America) IMS82C55AZ I/O Expanders applications.
  • Transimpedence Applications
  • Akerberg Mossberg
  • Weigh Scales
  • Video Game Console
  • DVD
  • Software-controlled signal processors
  • Multiprotocol RFID Readers: EPC-GEN2, ISD and IPX
  • Active crossover networks
  • Common Mode Voltage Translation
  • DAC Smoothing Filter
Step5Bar-code shipping tag
IMS82C55AZ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    PLCC
  • Number of Pins
    44
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    44
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Interface
    Parallel
  • Number of I/O
    24
  • Number of Ports
    3
  • Height Seated (Max)
    4.57mm
  • Length
    16.585mm
  • Width
    16.585mm