  • IMQ82C55AZ
IMQ82C55AZ
advertisement
Manufacturer No:
IMQ82C55AZ
HK JDW NO:
391-IMQ82C55AZ
Package:
QFP
Datasheet:
IMQ82C55AZ
Description:
44 Termination 0.8mm 5V I/O Expander 44 Pin 5V QFP
Purchasing and Inquiry
IMQ82C55AZ Overview
Using 24 I/Os, it is programmed.QFP comes with the device enclosed in the packaging.Case Bulk is available.Overall, it terminates in 44.In total, the part has 44 pins.5V provides voltage to the device.In order to run 260, we use the peak reflow temperature of this part.The device has a total of 3 ports.5V is a power delivery point.A 44-pin is present on the device.Using Surface Mount, the part can be mounted.As with other PARALLEL IO PORT, GENERAL PURPOSE uPs/uCs/peripheral ICs, it belongs to the PARALLEL IO PORT, GENERAL PURPOSE family.Parallel IO Port series is the name of this product.When the maximum operating temperature is reached, it is referred to as 85°C.It is required that this device's minimum working temperature is -40°C.
IMQ82C55AZ Features
IMQ82C55AZ Applications
There are a lot of Intersil (Renesas Electronics America) IMQ82C55AZ I/O Expanders applications.
  • Display Serial Interface (DSI)
  • Schmitt-trigger oscillators
  • IDEN
  • Chebyshev filter
  • Variable frequency filtering
  • Tone control and other equalization
  • Antialiasing/Reconstruction Filter
  • Low-pass filters
  • External clock
  • Signal enhancement
Step5Bar-code shipping tag
IMQ82C55AZ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    QFP
  • Number of Pins
    44
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    44
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Parallel IO Port
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Number of I/O
    24
  • Number of Ports
    3
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    PARALLEL IO PORT, GENERAL PURPOSE
  • Height Seated (Max)
    2.45mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm