  • IDT72V7230L15BB
IDT72V7230L15BB
advertisement
Manufacturer No:
IDT72V7230L15BB
HK JDW NO:
378-IDT72V7230L15BB
Package:
BGA
Datasheet:
IDT72V7230L15BB
Description:
256 Terminations3.3V 256 Pin FIFO memory IC10 ns Min 3.15V VMax 3.45V V
Purchasing and Inquiry
IDT72V7230L15BB Overview
BGA is the package in which FIFO memory chip is contained.Surface Mount is memory IC's recommended mounting method.If the supply voltage is set to 3.3V , high efficiency can be achieved.The number of terminations in FIFO means is 256 .In the case of the operation pins, they are 256 pins.A voltage of 3.3V should be used for FIFO's maximum efficiency.During operation, a minimum temperature of 0°C degrees Celsius should be maintained in order to ensure reliability.An operating temperature of 70°C °C is necessary for stable operation.The gadget in FIFOs is self-contained.The IC of the part is of the type OTHER FIFO .The FIFO memory chip may be operated at very low supply voltages, such as3.15V volts.The FIFO memory chip is capable of handling maximum supply voltages of 3.45V volts.Approximately 256 pins are attached to it.In the presence of a 66.7MHz frequency, it can maintain good accuracy.Additionally, this FIFO memory is capable of generating RETRANSMIT as well.
IDT72V7230L15BB Features
FIFOs category
IDT72V7230L15BB Applications
There are a lot of Integrated Device Technology (IDT) IDT72V7230L15BB FIFOs Memory applications.
  • Code converters
  • Fabrication Site
  • Video Processing
  • Communications
  • Data
  • Video time base correction
  • Extended product life cycle
  • Measurement Equipment
  • Tape controllers
  • Event Recorder
Step5Bar-code shipping tag
IDT72V7230L15BB
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    BGA
  • Number of Pins
    256
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    256
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    RETRANSMIT
  • HTS Code
  • Subcategory
    FIFOs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    66.7MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    3.45V
  • Min Supply Voltage
    3.15V
  • Element Configuration
    Dual
  • Nominal Supply Current
    75mA
  • Access Time
    10 ns
  • Data Bus Width
    72b
  • Organization
    512X72
  • Memory Width
    72
  • Density
    36 kb
  • Standby Current-Max
    0.015A
  • Parallel/Serial
    PARALLEL
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    72b
  • Memory IC Type
    OTHER FIFO
  • Bus Directional
    Unidirectional
  • Output Enable
    YES
  • Cycle Time
    15 ns
  • Height Seated (Max)
    3.5mm
  • Length
    17mm