  • 7205L12JG
7205L12JG
advertisement
Manufacturer No:
7205L12JG
HK JDW NO:
378-7205L12JG
Package:
PLCC
Datasheet:
7205L12JG
Description:
32 Terminations5V 32 Pin FIFO memory IC12 ns Min 4.5V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
7205L12JG Overview
The PLCC package contains FIFO memory chip.The recommended mounting method for this FIFO products is Surface Mount .Supply voltages of 5V are capable of achieving high efficiency.A total of 32 terminations can be found in FIFO means.32 pins are used for operation.For its operation, 120mA is the maximum current required.A voltage of 5V should be used for FIFO's maximum efficiency.In order to ensure reliability, FIFO is maintained at 0°C degrees Celsius at all times.70°C °C is the memory logic's maximum operating temperature that allows stable operation.The gadget in FIFOs is self-contained.The IC of the part is of the type OTHER FIFO .There is a possibility that FIFO may operate at a very low supply voltage, such as 4.5V V.This FIFO memory chip can handle maximum supply voltages of 5.5V volts.There are a total of 32 pins on this FIFO memory IC.The component normally owns 5V power supplies.Using this gadget, RETRANSMIT can also be generated.This FIFO memory IC operates at a frequency of 50MHz .
7205L12JG Features
FIFOs category
Clock frequency of 50MHz
7205L12JG Applications
There are a lot of Integrated Device Technology (IDT) 7205L12JG FIFOs Memory applications.
  • Video Processing
  • Medical Monitoring Device
  • Rate buffers
  • IP Camera Buffer
  • Cameras
  • Communications
  • Extended product life cycle
  • Extended product-change notification
  • Test site
  • SPD for DDR3 Memory Modules
Step5Bar-code shipping tag
7205L12JG
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 7205L12JG.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    PLCC
  • Number of Pins
    32
  • Published
    2000
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    32
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    RETRANSMIT
  • Subcategory
    FIFOs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Element Configuration
    Dual
  • Nominal Supply Current
    120mA
  • Max Supply Current
    120mA
  • Clock Frequency
    50MHz
  • Access Time
    12 ns
  • Data Bus Width
    9b
  • Organization
    8KX9
  • Density
    72 kb
  • Standby Current-Max
    0.012A
  • Parallel/Serial
    PARALLEL
  • Sync/Async
    Asynchronous
  • Word Size
    9b
  • Memory IC Type
    OTHER FIFO
  • Bus Directional
    Unidirectional
  • Retransmit Capability
    Yes
  • Programmable Flags Support
    No
  • Output Enable
    NO
  • Cycle Time
    20 ns
  • Height Seated (Max)
    3.556mm
  • Length
    13.97mm
  • Width
    11.43mm
  • Thickness
    2.79mm