  • IDT7204L12SO
IDT7204L12SO
advertisement
Manufacturer No:
IDT7204L12SO
HK JDW NO:
378-IDT7204L12SO
Package:
SOIC
Datasheet:
IDT7204L12SO
Description:
28 TerminationsFIFO memory IC12 ns
Purchasing and Inquiry
IDT7204L12SO Overview
The SOIC package contains FIFO memory chip.It is pointing in the direction of Surface Mount .A supply voltage of 5V is capable of producing high efficiency.FIFO means contains 28 terminations.The FIFO products must be run at a minimum temperature of 0°C degrees Celsius to ensure reliability.Keeping the operating temperature at 70°C °C allows the FIFO products to operate continuously.This gadget is self-contained in?FIFOs .The IC of the part is of the type OTHER FIFO .As a result, it contains a total of 28 pins.There are normally 5V power supplies attached to the component.Additionally, this FIFO memory can be used to generate RETRANSMIT .In this case, the FIFO memory IC's maximum supply voltage is set to 5.5V .To ensure normal operation, make sure the supply voltage (Vsup) is above 4.5V .The FIFO memory IC runs at a frequency of 50MHz .
IDT7204L12SO Features
FIFOs category
Clock frequency of 50MHz
IDT7204L12SO Applications
There are a lot of Integrated Device Technology (IDT) IDT7204L12SO FIFOs Memory applications.
  • Switches
  • General Data Collection Applications at Low-Temperatures
  • Network bridges
  • Signal processing
  • Network switching/routing
  • Data communications
  • Industrial Systems
  • Controlled baseline
  • Laser Receiver System
  • TVs
Step5Bar-code shipping tag
IDT7204L12SO
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    RETRANSMIT
  • HTS Code
  • Subcategory
    FIFOs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    28
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G28
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Operating Mode
    ASYNCHRONOUS
  • Clock Frequency
    50MHz
  • Supply Current-Max
    0.12mA
  • Access Time
    12 ns
  • Organization
    4KX9
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    9
  • Standby Current-Max
    0.002A
  • Memory Density
    36864 bit
  • Parallel/Serial
    PARALLEL
  • Memory IC Type
    OTHER FIFO
  • Output Enable
    NO
  • Cycle Time
    20 ns
  • Height Seated (Max)
    3.048mm
  • Length
    18.3642mm
  • Width
    8.763mm