  • HR10A-7P-4P(74)
HR10A-7P-4P(74)
advertisement
Manufacturer No:
HR10A-7P-4P(74)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-HR10A-7P-4P(74)
Package:
Datasheet:
HR10A-7P-4P(74)
Description:
Plug, Male Pins Zinc Alloy Free Hanging (In-Line) 4 Positions Solder Cup Gold Nickel Bulk Keyed Push-Pull
Quantity:
In Stock : 749
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
HR10A-7P-4P(74)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Insulation Material
    Plastic
  • Shell Material
    Zinc Alloy
  • Insert Material
    Polyamide (PA), Nylon
  • Backshell Material, Plating
    Brass, Nickel
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1998
  • Series
    HR10A
  • Feature
    Backshell, Clamp, Strain Relief
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder Cup
  • Connector Type
    Plug, Male Pins
  • Number of Positions
    4
  • Color
    Silver
  • Voltage - Rated
    150VAC 200VDC
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Subcategory
    DIN Connectors
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • DIN Conformance
    YES
  • Total Number of Contacts
    4
  • Orientation
    Keyed
  • Shielding
    Unshielded
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    2A
  • Shell Finish
    Nickel
  • Shell Size - Insert
    7
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Contact Gender
    Male
  • Rated Current (Signal)
    2A
  • Contact Style
    RND PIN-SKT
  • Contact Resistance
    10mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Number of Ports
    1
  • Durability
    1000 Cycles
  • Wire/Cable Gauge
    26 AWG