  • HR10A-10R-12S(71)
HR10A-10R-12S(71)
advertisement
Manufacturer No:
HR10A-10R-12S(71)
HK JDW NO:
355-HR10A-10R-12S(71)
Package:
SIL
Datasheet:
HR10A-10R-12S(71)
Purchasing and Inquiry
HR10A-10R-12S(71) Overview
Packaging is in the form of Receptacle, Female Sockets.It's mounted Panel Mount.We use a Bulk case to package the product.As a product of the HR10A Series, it can be found in this category.You'll find 3 pins on the device.As well as POLARIZED, to name a few.There is a device enclosed within the packaging with the SIL.It's mounted by Bulkhead, Panel, Rear Side Nut.There is no operating temperature for the device.
HR10A-10R-12S(71) Features
HR10A series
HR10A-10R-12S(71) Applications
There are a lot of Hirose Electric Co Ltd HR10A-10R-12S(71) Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Communication
  • Blowers
  • Anywhere power is distributed
  • Medical technology
  • Telecommunications
  • Military Technology
  • Electrical substations
  • All Electrical Machinery
  • Automotive Electronics
Step5Bar-code shipping tag
HR10A-10R-12S(71)
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mount
    Bulkhead, Panel, Rear Side Nut
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Package / Case
    SIL
  • Mounting Feature
    Bulkhead - Rear Side Nut
  • Number of Pins
    3
  • Shell Material
    Zinc Alloy
  • Housing Material
    Plastic
  • Insert Material
    Polyamide (PA), Nylon
  • Body Material
    Brass
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
    HR10A
  • JESD-609 Code
    e4
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder Cup
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    12
  • Gender
    Receptacle
  • Voltage - Rated
    100VAC 140VDC
    DIN Connectors
  • Contact Finish - Mating
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    10mm
  • Total Number of Contacts
    12
  • Current Rating
    2A
  • Shell Size - Insert
    10
  • Voltage - Rated AC
    100V
  • Body Depth
    0.248 inch
  • Rated Current (Signal)
    2A
  • Backshell Type
    SOLID
  • Contact Style
    RND PIN-SKT
  • Max Current Rating
    2A
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Coupling Type
    SNAP
  • Number of Ports
    1
  • Length
    16mm