  • RM15TRD-12S(71)
RM15TRD-12S(71)
advertisement
Manufacturer No:
RM15TRD-12S(71)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-RM15TRD-12S(71)
Package:
Datasheet:
RM15TRD-12S(71)
Purchasing and Inquiry
RM15TRD-12S(71) Description
The RM15TRD-12S(71) is a 12 Position Circular Connector.
RM15TRD-12S(71) Features
  • Receptacle, Female Sockets
  • Bulkhead - Rear Side Nut
  • Operating Temperature -25°C ~ 85°C
RM15TRD-12S(71) Applications
  • General Uses
Step5Bar-code shipping tag
RM15TRD-12S(71)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Shell Size - Insert
    15
  • Voltage - Rated AC
    350V
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Contact Gender
    Female
  • Empty Shell
    NO
  • Backshell Type
    SOLID
  • Contact Resistance
    4mOhm
  • Plating
    Nickel
  • Wire/Cable Diameter
    8 mm
  • Contact Finish Thickness - Mating
    196.9μin 5.00μm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Lead Free
    Lead Free
  • Ratings
    IP67
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Bulkhead, Jam Nut, Panel, Rear Side Nut
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Mounting Feature
    Bulkhead - Rear Side Nut
  • Insulation Material
    Plastic
  • Shell Material
    Zinc Alloy
  • Housing Material
    Brass
  • Insert Material
    Diallyl Phthalate (DAP)
  • Body Material
    Aluminium, Brass
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1998
  • Series
    RM
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder Cup
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    12
  • Gender
    Receptacle
  • Fastening Type
    Threaded
  • Voltage - Rated DC
    490V
  • Contact Finish - Mating
    Silver
  • MIL Conformance
  • DIN Conformance
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    12
  • Orientation
    Keyed
  • Current Rating
    5A