  • HR10-7P-4P(73)
HR10-7P-4P(73)
advertisement
Manufacturer No:
HR10-7P-4P(73)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-HR10-7P-4P(73)
Package:
Datasheet:
HR10-7P-4P(73)
Purchasing and Inquiry
HR10-7P-4P(73) Overview
HR10-7P-4P(73) Features
HR10 series
HR10-7P-4P(73) Applications
There are a lot of Hirose Electric Co Ltd HR10-7P-4P(73) Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Energy efficient lighting (LED)
  • Data Technology
  • Refrigeration control
  • Telecommunications
  • Control panels
  • Datacom
  • Industrial Automation
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • Automotive Electronics
Step5Bar-code shipping tag
HR10-7P-4P(73)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Housing Material
    Metal
  • Insert Material
    Polyamide (PA), Nylon
  • Backshell Material, Plating
    Brass, Nickel
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1998
  • Series
    HR10
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Backshell, Clamp
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder Cup
  • Connector Type
    Plug, Male Pins
  • Number of Positions
    4
  • Color
    Silver
  • Applications
    Industrial, Medical
  • Voltage - Rated
    150VAC 200VDC
  • Additional Feature
    POLARIZED
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Subcategory
    DIN Connectors
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    4
  • Orientation
    Keyed
  • Shielding
    Unshielded
  • Current Rating
    2A
  • Shell Finish
    Nickel
  • Shell Size - Insert
    7
  • Voltage - Rated AC
    100V
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Contact Gender
    Male
  • Empty Shell
  • Body Depth
    1.122 inch
  • Rated Current (Signal)
    2A
  • Backshell Type
    SOLID
  • Contact Style
    RND PIN-SKT
  • Contact Resistance
    10mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Max Current Rating
    2A
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Coupling Type
    SNAP
  • Number of Ports
    1
  • Durability
    1000 Cycles
  • Wire/Cable Gauge
    26 AWG
  • Cable Opening
    0.205 (5.20mm)
  • Length
    28.5mm