  • HLG-240H-42B
HLG-240H-42B
advertisement
Manufacturer No:
HLG-240H-42B
HK JDW NO:
495-HLG-240H-42B
Package:
Datasheet:
HLG-240H-42B
Description:
Quantity:
In Stock : 11
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
HLG-240H-42B
  • Mount
    Panel
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~90°C
  • Series
    HLG-240H (240W)
  • Size / Dimension
    8.67Lx2.68W x 1.53 H 220.2mmx68.0mmx38.8mm
  • Feature
    OCP, OTP, OVP, SCP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Constant Current, Voltage
  • Power (Watts)
    240W
  • Approval Agency
    CB, CCC, CE, cURus, PSE, RCM, TUV
  • Efficiency
    92.5%
  • Voltage - Isolation
    3.75kV
  • Voltage - Input (Max)
    305VAC
  • Voltage - Output 1
    42V
  • Voltage - Input (Min)
    90VAC
  • Output Current
    5.72A
  • Output Power
    240.2W
  • Voltage - Output
    21V~42V
  • Topology
    AC DC Converter
  • Current - Output 1
    5.72A
  • Max Output Power
    240.2W
  • Max Input Current
    4A
  • Dimming
    Analog, PWM
  • Height
    38.608mm