  • RCD-24-1.20/W/X1
RCD-24-1.20/W/X1
advertisement
Manufacturer No:
RCD-24-1.20/W/X1
Manufacturer:
Recom Power
HK JDW NO:
655-RCD-24-1.20/W/X1
Package:
Datasheet:
RCD-24-1.20/W/X1
Description:
Quantity:
In Stock : 10
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RCD-24-1.20/W/X1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Number of Pins
    5
  • Weight
    0.015lb 6.8g
  • Operating Temperature
    -40°C~65°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LIGHTLINE RCD-24
  • Size / Dimension
    0.87Lx0.49W x 0.33 H 22.1mmx12.6mmx8.5mm
  • Feature
    SCP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Wire Leads
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Constant Current
  • Voltage - Rated
    36V
  • Max Power Dissipation
    37W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Depth
    8.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    cULus
  • Efficiency
    96%
  • Max Output Current
    1.2A
  • Voltage - Output 1
    33V
  • Max Supply Voltage
    36V
  • Min Supply Voltage
    6V
  • Nominal Supply Current
    1.2mA
  • Power Dissipation
    800mW
  • Output Current
    1.2A
  • Output Power
    41W
  • Max Output Voltage
    31V
  • Voltage - Output
    3V~31V
  • Topology
    Buck
  • Current - Output 1
    1.2A
  • Min Output Voltage
    3V
  • Max Output Power
    37W
  • Dimming
    Analog
  • Height
    8.5mm