  • HLG-100H-48A
HLG-100H-48A
advertisement
Manufacturer No:
HLG-100H-48A
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
HK JDW NO:
495-HLG-100H-48A
Package:
Datasheet:
HLG-100H-48A
Description:
LED DRVR CC/CV AC/DC 43-53V 2A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HLG-100H-48A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Depth
    68mm
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CB, CCC, CE, cURus, PSE, RCM, TUV
  • Efficiency
    93%
  • Voltage - Isolation
    3.75kV
  • Voltage - Input (Max)
    305VAC
  • Voltage - Output 1
    48V
  • Voltage - Input (Min)
    90VAC
  • Output Current
    2A
  • Output Power
    96W
  • Voltage - Output
    43V~53V
  • Topology
    AC DC Converter
  • Current - Output 1
    2A
  • Max Output Power
    96W
  • Max Input Current
    1.2A
  • Height
    38.608mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Ratings
    IP65
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Panel, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Number of Pins
    5
  • Weight
    1.11992kg
  • Operating Temperature
    -40°C~80°C
  • Series
    HLG-100H (100W)
  • Size / Dimension
    7.72Lx2.68W x 1.53 H 196.0mmx68.0mmx38.8mm