  • HLEM32R-1RLF
HLEM32R-1RLF
advertisement
Manufacturer No:
HLEM32R-1RLF
HK JDW NO:
44-HLEM32R-1RLF
Description:
HLEM R Series FFC, FPC Contacts, Top Tray 0.049 1.25mm Kinked Pin 32 Positions Through Hole, Right Angle Tin -55°C~85°C
Step5Bar-code shipping tag
HLEM32R-1RLF
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    HLEM R
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Kinked Pin
  • Connector Type
    FFC/FPC CONNECTOR
  • Number of Positions
    32
  • Number of Rows
    1
  • Additional Feature
    MINI-FLEX, STAGGERED CONFIGURATION, LOW PROFILE, SIDE ENTRY, ZIF
  • Pitch
    0.049 1.25mm
  • Total Number of Contacts
    32
  • Orientation
    Right Angle
  • Current Rating
    1A
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • UL Flammability Code
    94V-0
    1GOhm
  • Mating Cycles
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Top
  • Height Above Board
    0.197 5.00mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm