  • HLEM30R-1RLF
HLEM30R-1RLF
advertisement
Manufacturer No:
HLEM30R-1RLF
HK JDW NO:
44-HLEM30R-1RLF
Description:
HLEM R Series FFC, FPC Contacts, Top Tray 0.049 1.25mm Kinked Pin 30 Positions Through Hole, Right Angle Tin -55°C~85°C
Step5Bar-code shipping tag
HLEM30R-1RLF
    1
  • Additional Feature
    MINI-FLEX, STAGGERED CONFIGURATION, LOW PROFILE, SIDE ENTRY, ZIF
  • Pitch
    0.049 1.25mm
  • Total Number of Contacts
    30
  • Orientation
    Right Angle
  • Current Rating
    1A
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Black
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    200V
  • Max Voltage Rating (DC)
    200V
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Top
  • Height Above Board
    0.197 5.00mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Radiation Hardening
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C