  • HLEM12S-1RLF
HLEM12S-1RLF
advertisement
Manufacturer No:
HLEM12S-1RLF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-HLEM12S-1RLF
Package:
Datasheet:
Description:
HLEM S Series FFC, FPC Contacts, Vertical - 1 Sided Tray 0.049 1.25mm Kinked Pin 12 Positions Through Hole Tin -55°C~85°C
Step5Bar-code shipping tag
HLEM12S-1RLF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Housing Material
    Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    HLEM S
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Kinked Pin
  • Connector Type
    FFC/FPC CONNECTOR
  • Number of Positions
    12
  • Number of Rows
    1
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.049 1.25mm
  • Total Number of Contacts
    12
  • Current Rating
    1A
  • Contact Finish
    Tin
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Contact Gender
    FEMALE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Black
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    200V
  • Max Voltage Rating (DC)
    200V
  • Mating Cycles
    30
  • Flat Flex Type
    FFC, FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Vertical - 1 Sided
  • Cable End Type
    Straight
  • Contact Location
    Top
  • Height
    8mm
  • Length
    18.6mm
  • Width
    5mm
  • Contact Finish Thickness
    39.4μin 1.00μm
  • Height Above Board
    0.315 8.00mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm