  • HHXD630ARA100MF61G
HHXD630ARA100MF61G
advertisement
Manufacturer No:
HHXD630ARA100MF61G
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-HHXD630ARA100MF61G
Package:
Radial, Can - SMD
Purchasing and Inquiry
HHXD630ARA100MF61G Overview
Power systems require ripple current at a high frequency of 1A @ 100kHz.ESR (Equivalent Series Resistance) of 120mOhm is observed in this electrical device.For 30mA @ 120Hz to be able to fully perform its function, a ripple current @ Low Frequency needs to be provided.An operating temperature of -55°C~105°C is recommended for stable operation.
HHXD630ARA100MF61G Features
1A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 120mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
HHXD630ARA100MF61G Applications
There are a lot of United Chemi-Con HHXD630ARA100MF61G applications of aluminum polymer capacitors.
  • Miniature high Power Supply.
  • Medical equipment
  • LED driver power supplies
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Phone chargers
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Motherboards
Step5Bar-code shipping tag
HHXD630ARA100MF61G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    HXD
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Hybrid
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    63V
  • Capacitance
    10μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    120mOhm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    30mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.240 6.10mm